פוסט זה בבלוג חוקר את המושג לשון הרע, מונח משפטי שלעתים קרובות לא מובן כהלכה. הוא מתעמק בהגדרה של לשון הרע, השלכותיה ודוגמאות בעולם האמיתי. אנו גם דנים כיצד לזהות אמירות לשון הרע וצעדים להגנה על עצמך מפני ביצוע או הפיכה לקורבן של לשון הרע.

הגדרת לשון הרע: מה זה בדיוק?

לשון הרע הוא מונח משפטי המתייחס להצהרה כוזבת הנאמרת בצורה כתובה או מודפסת הפוגעת במוניטין של אדם. זוהי צורה של לשון הרע שבה ההצהרה הכוזבת מועברת לאחרים, וגורמת נזק לאופיו, למוניטין או למעמדו המקצועי של הפרט. לשון הרע שונה מלשון הרע, שהיא לשון הרע מדוברת. מה שמבדיל לשון הרע מצורות דיבור אחרות הוא הפוטנציאל שלה לגרום נזק וקביעות המילה הכתובה.

על מנת שהצהרה תיחשב כלשון הרע, עליה לעמוד בקריטריונים מסוימים. ראשית, ההצהרה חייבת להיות שקרית. אם האמירה נכונה, לא ניתן לסווג אותה כלשון הרע, שכן האמת היא הגנה מוחלטת מפני טענות לשון הרע. שנית, ההצהרה חייבת להתפרסם או למסור לצד שלישי, כלומר היא מועברת עם מישהו אחר מלבד האדם שמכפישים אותו. זה יכול להתרחש באמצעים שונים, כגון פרסום בעיתונים, מגזינים או פלטפורמות מקוונות.

בנוסף, האמירה חייבת להזיק למוניטין של הפרט. הנזק שנגרם יכול להיות בצורה של פגיעה במוניטין האישי או המקצועי שלהם, או שהוא עלול לגרום להפסד כספי או לתוצאות שליליות אחרות. לבסוף, משמיע ההצהרה ודאי פעל ברשלנות או בכוונה לפגוע. משמעות הדבר היא שההצהרה הכוזבת נאמרה ביודעין או מבלי שננקטה זהירות סבירה כדי לאמת את נכונותה.

תמונה של הגדרה מילונית של המונח 'עלילות'
הגדרה מילונית של המונח 'עלילות'

דוגמאות מהעולם האמיתי: 'האם האיש הציבורי הזה פשוט ביצע הוצאת דיבה?'

בעידן המדיה החברתית והתקשורת המיידית, דמויות ציבוריות נוטות יותר להצהיר הצהרות שעלולות להיחשב להוצאת דיבה. אחת הדוגמאות האחרונות כוללת פוליטיקאי ידוע שהעלה טענות שווא על חייו האישיים של מועמד יריב במהלך מערכת בחירות סוערת. ההצהרות הופצו באופן נרחב בכלי תקשורת והשפיעו לרעה על המוניטין של המועמד המתחרה. הפוליטיקאי עמד בפני תביעת לשון הרע והוטל דין וחשבון על ההצהרות הכוזבות, שהביאו לנזק כספי ומוניטין משמעותי.

דוגמה נוספת כוללת סלבריטי שהשתמש בפלטפורמה שלו כדי להעלות האשמות שווא על בעל עסק, בטענה שהאדם עסק בפעילויות לא חוקיות. האשמות אלו חולקו בפלטפורמות שונות של מדיה חברתית, מה שהוביל לתגובת נגד משמעותית כלפי בעל העסק ולירידה בקהל לקוחותיו. עם זאת, מאוחר יותר התגלה כי טענותיו של הידוען היו חסרות בסיס ומומצאות. בעל העסק המשיך בתביעת לשון הרע, שהביאה להתנצלות פומבית מצד הידוען ולפשרה משמעותית לפיצוי על הנזק שנגרם.

ברוח דומה, עיתונאי פרסם מאמר המאשים מחבר ידוע בגניבת עין, תוך ציון מקרים ספציפיים של תוכן גנוב לכאורה. המאמר זכה לתשומת לב נרחבת, והמוניטין של המחבר הוכתם קשות. עם זאת, חקירה נוספת העלתה כי העיתונאי פירש לא נכון את הראיות והציג את העובדות בצורה שגויה. המחבר נקט בהליכים משפטיים, והעיתונאי קיבל דין וחשבון להצהרות הלשון הרע, וכתוצאה מכך נסיגה והתנצלות פומבית.

זיהוי לשון הרע: 'האם האמירה הזו פוגעת?'

זיהוי לשון הרע יכול להיות משימה מורכבת, מכיוון שהיא דורשת בחינה מדוקדקת של ההצהרה המדוברת והשפעתה הפוטנציאלית על המוניטין של מישהו. ישנם מספר גורמים מרכזיים שיש לקחת בחשבון כאשר קובעים אם הצהרה היא לשון הרע או לא.

בראש ובראשונה, חשוב לקבוע שההצהרה שקרית. אם ההצהרה נכונה, היא עדיין עשויה להזיק, אבל היא לא תיחשב כהוצאת דיבה. עם זאת, אם ההצהרה שקרית ובעלת פוטנציאל לפגוע במוניטין של מישהו, היא יכולה להיחשב כעלילת לשון הרע.

הגורם הבא שיש לקחת בחשבון הוא האם ההצהרה מתפרסמת או מועברת לצד שלישי. לשון הרע כרוכה בדרך כלל בהפצת מידע כוזב לאנשים שאינם נושא ההצהרה. זה יכול לכלול פרסום ההצהרה בעיתונים, מגזינים או פלטפורמות מקוונות, או שיתוף מילולית עם אחרים.

יתר על כן, חיוני להעריך את רמת הנזק שנגרם מההצהרה. לשון הרע דורשת שההצהרה הכוזבת גרמה או עשויה לגרום לפגיעה חמורה במוניטין של האדם או הישות הממוקדים. פגיעה זו יכולה לכלול נזק לחייהם האישיים או המקצועיים, אובדן הזדמנויות עסקיות או השפלה פומבית.

ההקשר הוא היבט נוסף שחשוב לקחת בחשבון בעת זיהוי לשון הרע. ההקשר הכולל בו נאמרת ההצהרה יכול להשפיע על פוטנציאל הנזק שלה והאם היא יכולה להיחשב לשון הרע. גורמים כמו תפיסת הציבור את הנושא, הכוונה מאחורי האמירה ואמינות המקור יכולים לשחק תפקיד בקביעת אופי הדיבה של האמירה.

איור של זכוכית מגדלת מעל עיתון, המסמל את זיהוי לשון הרע
איור של זכוכית מגדלת מעל עיתון, המסמל את זיהוי לשון הרע

מניעת הוצאת דיבה: 'איך אתה יכול להגן על עצמך?'

הגנה על עצמך מפני תביעות דיבה אפשריות היא חיונית, במיוחד בעידן הדיגיטלי של היום שבו המידע מתפשט במהירות. להלן כמה צעדים חיוניים כדי לסייע בהגנה מפני לשון הרע:

 • 1. בדיקת עובדות:
  לפני הצהרה כלשהי על מישהו או ארגון, ודא שהמידע מדויק ונתמך על ידי מקורות מהימנים. הקדשת זמן לאימות עובדות יכולה לסייע במניעת הצהרות כוזבות שעלולות להוביל לתביעות לשון הרע.
 • 2. עיתונות אחראית:
  אם אתה עיתונאי או בלוגר, חשוב להקפיד על סטנדרטים אתיים. זה כולל הצגת מידע בכנות, הימנעות מהטיות אישיות ומתן פרספקטיבה הוגנת ומאוזנת. נקיטת אמצעי הזהירות הדרושים כדי להבטיח דיווח מדויק יכולה לעזור למזער את הסיכון לפרסום תוכן פוגעני.
 • 3. הסתייגויות ברורות:
  בעת הבעת דעות או שיתוף בדעות אישיות, חיוני להבהיר כי מדובר באמירות סובייקטיביות ולא עובדתיות. שימוש בכתבי ויתור כגון "לדעתי" או "לכאורה" יכול לסייע בהבחנה בין דעה אישית לעובדות אובייקטיביות, ולהקטין את הסיכוי להיות מואשם בהוצאת דיבה.
 • 4. פנה לייעוץ משפטי:
  אם אינך בטוח לגבי האופי הפוטנציאלי של הוצאת דיבה של הצהרה או אם יש לך חששות לגבי התוכן שאתה מפרסם, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לשון הרע. הם יכולים לספק הנחיות כיצד לנווט במצבים מסובכים ולעזור לך להבין את הזכויות והחובות שלך במונחים של חוקי לשון הרע.

מה זה לשון הרע?:

הגדרה משמעות דוגמה בעולם האמיתי זיהוי לשון הרע
לשון הרע היא הצהרה שקרית וזדונית על אדם או ארגון, בדרך כלל בכתב. אם אדם או ארגון הם קורבן להוצאת דיבה, ייתכן שהם יוכלו לבקש סעד משפטי בצורה של תביעה לפיצויים. בשנת 2020 זכתה הזמרת טיילור סוויפט ב-1.7 מיליון ליש"ט בתיק נגד מנחה רדיו שהעלה נגדה האשמות שווא והשמצה. ניתן לזהות הצהרות בלתי חוקיות על ידי חיפוש אחר הצהרות כוזבות, זדוניות ועלולות להזיק על אדם או ארגון.
הדרך היעילה ביותר למנוע לשון הרע היא להשמיע רק הצהרות שהן ניתנות לאימות, נכונות ולא בכוונה זדונית. אנשים וארגונים צריכים לפנות לייעוץ משפטי אם הם סבורים שהם היו קורבן להוצאת דיבה או מואשמים בהוצאת דיבה. במקרים מסוימים, התנצלות פומבית עשויה להיחשב כתרופה מתאימה להוצאת דיבה, אם כי יש לדון בכך עם עורך דין. אם תיק לשון הרע יצליח, עלול לפסוק לתובע פיצויים, שיכולים לנוע בין 600 ל-1.7 מיליון ליש"ט במקרים קיצוניים.

למידע נוסף על עו"ד הוצאת דיבה באפשרותך להעיף מבט ב- evyatarcohen.co.il

הבנת המושג לשון הרע היא חיונית, במיוחד בעידן הדיגיטלי הנוכחי שבו מידע משותף במהירות וברחבה. חשוב להיות מודעים למהי לשון הרע כדי לטפח תקשורת מכבדת ולשמור על המוניטין של האדם. תמיד יש לפנות לייעוץ משפטי כאשר מטפלים בתיקי דיבה פוטנציאליים.