למידע נוסף על מה עושה דולה? עליך לגלוש לאתר horoot.co.il

מאמר זה בוחן את תפקידה של דולה, אשת מקצוע שהוכשרה לספק תמיכה רגשית, פיזית וחינוכית לאמהות לעתיד ולמשפחותיהן במהלך ההריון, הלידה ואחרי הלידה.

הקדמה: מהי דולה?

דולה היא איש מקצוע מיומן המעניק תמיכה רגשית, פיזית ומידעית לאישה לפני, במהלך ואחרי הלידה. המילה "דולה" באה מהמילה היוונית העתיקה ל"משרת" או "שפחה", וזה בדיוק מה שדולה היא – משרתת לאם. הדולות אינן אנשי מקצוע רפואיים ואינן מבצעות משימות רפואיות, אך הן פועלות לצד הצוות הרפואי על מנת לספק חוויה אישית ותומכת יותר ליולדת.

דולות קיימות כבר מאות שנים, אך הפכו פופולריות יותר בשנים האחרונות ככל שיותר נשים מבקשות להשתלט על חוויות הלידה שלהן. בעוד שהמיקוד העיקרי של דולה הוא על האם, הם גם מספקים תמיכה לבן הזוג ולבני משפחה אחרים המעורבים בלידה. דולות יכולות לעבוד במגוון מסגרות לידה, כולל בתי חולים, מרכזי לידה ולידות בית.

אחד היתרונות המרכזיים של דולה הוא התמיכה המתמשכת שהיא מספקת לאורך כל תהליך הלידה. בניגוד לצוות הרפואי, לדולות אין מטופלים או משימות אחרות לטפל בהן, כך שהן יכולות להיות עם האם ובן זוגה בכל שלב. זה יכול להיות מועיל במיוחד במהלך צירים ארוכים או כאשר מתעוררים סיבוכים בלתי צפויים.

אילו שירותים דולות מספקות?

דולות מספקות מגוון רחב של שירותים לתמיכה בנשים לפני, במהלך ואחרי הלידה. חלק מהשירותים הנפוצים ביותר כוללים:

 • 1. תמיכה טרום לידתית:
  דולות נפגשות עם האם ובן זוגה לפני הלידה כדי לדון בהעדפותיהן ללידה, לענות על כל שאלה שיש להן ולספק תמיכה רגשית. הם עשויים גם להציע הדרכה לגבי תזונה טרום לידתית, פעילות גופנית וטכניקות הרפיה.
 • 2. תמיכה בלידה:
  במהלך הלידה, הדולות מספקות תמיכה רגשית ופיזית מתמשכת, כגון עיסוי, שינויים בתנוחה וטכניקות נשימה. הם יכולים גם לעזור לאם ולבן זוגה לתקשר עם הצוות הרפואי ולסמוך על העדפותיהם.
 • 3. תמיכה לאחר לידה:
  לאחר הלידה, הדולות יכולות לסייע בתמיכה בהנקה, בטיפול ביילוד ובתמיכה רגשית לאם. הם עשויים גם לספק משאבים להתאוששות והסתגלות לאחר לידה.
 • 4. חינוך ומידע:
  הדולות מספקות מידע מבוסס ראיות על לידה, כולל אפשרויות לטיפול בכאב, התערבויות וסיבוכים אפשריים. הם יכולים לעזור לאם ולבן זוגה לקבל החלטות מושכלות לגבי הטיפול בהם.
 • 5. תמיכה רגשית:
  אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של קיום דולה הוא התמיכה הרגשית שהיא מספקת. הדולות מאומנות להציע תמיכה לא שיפוטית, להקשיב לחששות של האם ולספק עידוד לאורך תהליך הלידה.

איך דולה יכולה להועיל לחוויית הלידה שלך?

קבלת דולה במהלך הלידה שלך יכולה לספק יתרונות רבים שיכולים להשפיע לטובה על חווית הלידה שלך. הנה כמה דרכים שבהן דולה יכולה להועיל לך:

 • 1. הפחתת מתח וחרדה:
  לידה יכולה להיות חוויה מלחיצה ומעצימה, במיוחד עבור יולדות בפעם הראשונה. נוכחות של דולה יכולה לעזור להפחית מתח וחרדה על ידי מתן תמיכה רגשית והרגעה. הם יכולים גם לעזור ליצור סביבה מרגיעה עם טכניקות הרפיה, ארומתרפיה ומוזיקה.

  2. לעזור לך להשיג את יעדי הלידה שלך:
  דולות יכולות לעזור לך להשיג את יעדי הלידה שלך על ידי מתן מידע על אפשרויות לידה והתערבויות שונות. הם גם יכולים לעזור לך להעביר את העדפותיך לצוות הרפואי ולסייע לרצונותיך. עם דולה לצידך, תוכלי להרגיש בטוחה ומועצמת יותר בבחירות הלידה שלך.

 • 3. הפחתת הסבירות להתערבויות רפואיות:
  מחקרים הראו שדולה נוכחת במהלך הלידה יכולה להפחית את הסבירות להתערבויות רפואיות כגון ניתוחים קיסריים ושימוש בתרופות נגד כאבים. הדולות מספקות תמיכה פיזית, כגון עיסוי ושינויי תנוחה, שיכולות לסייע בניהול כאב ולהפחית את הצורך בהתערבויות רפואיות.
 • 4. מתן תמיכה לאחר לידה:
  בעוד שהפוקוס הוא לעתים קרובות בלידה עצמה, הדולות מספקות גם תמיכה לאחר לידה כדי להקל על המעבר לאמהות. הם יכולים להציע תמיכה בהנקה, עצות לטיפול ביילוד ותמיכה רגשית במהלך התקופה שלאחר הלידה.

מסקנה: ההבדל בדולה

לסיכום, דולות יכולות למלא תפקיד מכריע בתמיכה בנשים במהלך חווית הלידה שלהן. הנוכחות שלהם יכולה לעשות הבדל משמעותי בתוצאה הכוללת של הלידה ויכולה לסייע ביצירת חוויה חיובית ומעצימה ליולדת. ההתמקדות של הדולה בתמיכה רגשית, תקשורת ונוחות גופנית יכולה לעזור ליולדת להרגיש בטוחה יותר ביכולתה ללדת ולקבל החלטות מושכלות לגבי הטיפול בה.

ההבדל בדולה יכול להתרחב גם מעבר ללידה עצמה, ולספק תמיכה גם בתקופה שלאחר הלידה. קיום דולה לפנות אליה לקבלת ייעוץ ותמיכה במהלך המעבר לאימהות יכול להיות בעל ערך רב לאם טרייה.

אמנם הדולות אינן אנשי מקצוע רפואיים, אך הן יכולות לעבוד לצד צוות רפואי כדי לספק גישה הוליסטית לתמיכה בלידה הנותנת מענה לצרכים הפיזיים, הרגשיים והאינפורמטיביים של האם. גישה שיתופית זו יכולה להוביל לתוצאות טובות יותר הן עבור האם והן עבור התינוק.

הדולות ממלאות תפקיד חיוני בתהליך הלידה, ומספקות מידע מבוסס ראיות, תמיכה רגשית מתמשכת ואמצעי נוחות גופנית לאמהות לעתיד ולמשפחותיהן. נוכחותם הוכחה כמשפרת את תוצאות הלידה ואת שביעות הרצון הכללית מחוויית הלידה.